در موزه ملی ورزش المپیک، پارالمپیک؛

از تندیس زنده‌یاد سیامند رحمان رونمایی شد

از تندیس سیامند رحمان، در موزه ملی ورزش المپیک و پارالمپیک با حضور مسئولین کشور امروز رونمایی شد.

به گزارش وب‌سایت فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین، همزمان با مراسم افتتاح تالار مشاهیر موزه ملی ورزش المپیک، پارالمپیک و نیز رونمایی از تندیس تعدادی دیگر از چهره های مطرح ورزش المپیک، با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیروز حناچی، شهردار تهران، رضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک، محمود خسروی‌وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک، سید محمدشروین اسبقیان رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین، مصطفی هاشمی‌طبا و حسن غفوری فرد از روسای پیشین کمیته ملی المپیک، عبدالکریم حسین زاده، نماینده پیشین مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از چهره‌های مطرح ورزشی و مدیران ورزشی در محل موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک از تندیس زنده یاد سیامند رحمان، قهرمان پارالمپیک و جهان  رونمایی شد.

محمود خسروی‌وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک در این مراسم به شهادت سردار دلها شهید سپهبد قاسم سلیمانی و فراتر رفتن نام و پهلوانی وی از مرزهای ایران و نیز پنج هزار شهید ورزشکار و درگذشتگان پارالمپیک اشاره کرد و گفت: درگذشت سیامند رحمان یک شوک خبری بزرگ بود. او پدیده‌ای الهی و یک هموطن کُرد تبار اهل تسنن و عاشق اهل بیت بود که در صد سال آینده هم همانند او نخواهد آمد و تکرار نشدنی است.

وی افزود: رکوردهایی که سیامند رحمان در طی دوران فعالیت حرفه‌ای اش جابه‌جا کرد آنقدر فاصله را با رقیبان زیاد کرده که تا سه یا چهار دوره آینده بازی های پارالمپیک هم می‌توانست حضور داشته باشد. وی در اولین سال‌های فعالیتش ۷۵ کیلوگرم رکورد سنگین وزن جهان را جابه‌جا کرد و در سال‌های بعد نیز مجدد ۵۰ کیلوگرم رکورد جهان را ارتقا داد و آماده بود که رکورد تاریخی ۳۳۰ کیلوگرم را نیز به ثبت برساند. این رکوردهای بی نظیر حتی اگر تکرار هم شوند، وی دارای خصوصیاتی نظیر فروتنی و تواضع و عدم غرور بود که سیامند را تکرار نشدنی می کند. او پهلوانی همیشه خندان بود.

رئیس کمیته ملی پارالمپیک نیز در بخش دیگری از سخنانش از شهردار تهران درخواست کرد که در موضوعات شهری، افراد دارای معلولیت و ورزشکاران پارالمپیکی لحاظ شوند.

زنده‌یاد سیامند رحمان، از ورزشکاران به نام رشته وزنه برداری افراد دارای معلولیت در جهان بود که در دو دوره حضور در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو و نیز سه دوره حضور در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو، ۲۰۱۴ اینچئون و ۲۰۱۸ جاکارتا، ۵ نشان طلای ارزشمند بدست آورد و در مجموع در طول دوران ورزش حرفه ای خود ۱۷ نشان طلا، یک نقره و یک برنز کسب کرد.

 

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *