معرفی ورزش های جانبازان و معلولین، هشت:

با والیبال افراد دارای معلولیت آشنا شویم/ شیوه بازی در والیبال نشسته چگونه است؟

در این گزارش به معرفی رشته ورزشی والیبال نشسته می پردازیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین؛ آغاز فعالیت والیبال نشسته به سال ۱۹۵۶ میلادی بر می گردد. این رشته در سال ۱۹۸۰ تحت پوشش فدراسیون جهانی (WOVD) ‌به طور رسمی وارد بازی های پارالمپیک آمستردام شد.

فعالیت در ایران:

فعالیت والیبال نشسته در ایران به سال ۱۳۵۹ و هم زمان با برگزاری اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور بر می گردد. این رشته اولین اعزام برون مرزی خود را در سال ۱۳۶۴ و در مسابقات جهانی نروژ تجربه کرد و نخستین مدال طلای آن در بازی های پارالمپیک ۱۹۸۸ سئول به دست آمد.

چه افرادی می توانند بازیکن والیبال نشسته باشند؟

 کلیه افراد با حداقل معلولیت قادرند در رشته والیبال نشسته به فعالیت بپردازند .این رشته ورزشکاران پارالمپیکی متعلق به گروه‌های قطع عضو، ضایعات نخاعی، جسمی- حرکتی، کوتاهی در یک عضو تحتانی، پشت، تنه و کوتاه قامتان را در بر می گیرد. کلاسبندی این رشته شامل SV1 و SV2 است.

شیوه بازی:

مسابقات این رشته به صورت تیمی و جداگانه در دو بخش بانوان و آقایان برگزار می‌شود. در این ورزش هر تیم از ۱۲ بازیکن تشکیل شده که ۶ بازیکن اصلی در زمین بازی می کنند و ۶ نفر به عنوان ذخیره روی نیمکت حضور دارند. در هر ست دو زمان فنی و دو زمان تکنیکال وجود دارد و هر تیمی که بتواند در ۳ گیم به امتیاز ۲۵ یا بیشتر از آن برسد برنده دیدار خواهد بود. بازیکنان یک تیم می بایست با ۳ حرکت توپ را وارد زمین حریف کنند در غیر این صورت امتیاز آن برای تیم مقابل محاسبه می شود.

در هر مسابقه ۶ داور حضور دارند.

وسایل بازی:

توپ: رنگ آن باید روشن یا ترکیبی از رنگ ها باشد. وزن توپ بین ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم است.

تور: عرض آن ۸۰ سانتی متر و طول تور بین ۶٫۵ تا ۷ متر است. همچنین مربع های داخل تور باید به رنگ مشکی و با اندازه ۱۰ سانتی متر باشند.

آنتن: روی تور قرار گرفته و ارتفاع آن یک متر و ۶۰ سانتی متر و با قطر ۱۰ میلی متر است.

ابعاد زمین:

مسابقات  در زمینی به ابعاد ۶×۱۰ متر برگزار می شود و در پارالمپیک و مسابقات جهانی باید درجه حرارت داخل سالن بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد و سیستم های روشنایی یک متر بالاتر از سطح بازیکنان باشد.

زمین بازی به ۶ منطقه تقسیم می شود که قسمت های ۱،۵،۶ در انتهای زمین و قسمت های ۲،۳،۴ در جلوی زمین قرار دارد.

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *