وزیر ورزش و جوانان در آیین تجلیل از مدال آوران المپیک و پارالمپیک توکیو؛

دکتر سجادی: پهلوانی و فتوت ریشه در تاریخ ایران دارد/ در ۶۰ روز گذشته بیش از۱۶۰ مدال در رقابت های بین المللی کسب شده است

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه ورزش یکی از مهم ترین میادین نمایش شکوه و عزت ملت ها در دنیاست که اکثر رویدادهای آن را میلیاردها نفر به صورت زنده تماشا می کنند، گفت: به لطف خداوند متعال، ورزش ایران همیشه حافظ عزت و شکوه ملت بزرگ ایران بوده است .

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان؛ دکتر سید حمید سجادی در آئین تجلیل از مدال آوران المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو و اهدای بازوبند پهلوانی سال ۱۴۰۰ که در سالن ١٢ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد، ضمن خیر مقدم به آیت الله رئیسی رئیس محترم جمهور، وزرا، سفرا، مسئولین ورزش کشور، ورزشکاران، قهرمانان و پهلوانان ایران بیان کرد: در سالروز میلاد با سعادت فخر عالم امکان، حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع)، در جمع جامعه بزرگ ورزش کشور «آئین تجلیل از مدال آوران المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو و اهدای بازوبند پهلوانی سال ۱۴۰۰ » در شرایطی برگزار می شود که پهلوانی و فتوت ریشه در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم دارد و ایران زمین، همواره مهد مردان دلیر و زنان غیوری است که در راه عزت، آزادگی و سرافرازی میهن و اعتلای نام وطن، بی دریغ تلاش می کنند.

وزیر ورزش و جوانان افزود: پهلوانان میهن مان چه در عرصه ورزش، چه در راه دفاع از وطن همیشه از جان مایه گذاشته و جان شیرین را فدای نام عزیز ایران می کنند و بیش از پنج هزار شهید ورزشکار تا سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مبین این مهم است.

وی تصریح کرد: امروز هم شاهد یکی از زیباترین و غرورآفرین ترین رویدادهای ملی، یعنی اهدای بازوبند پهلوانی هستیم. بازوبند پهلوانی به رسم جاودان شدن آئین کهن جوانمردی و پهلوانی و زنده نگه داشتن نام و یاد پهلوانان بزرگ ایران و با تاسی از مولای متقیان، امیر مومنان، حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام به بازوی پهلوان گرانقدر سال ۱۴۰۰ بسته می شود.

دکتر سجادی اظهار داشت: برای پهلوان عزیز و تمامی پهلوانان میهن آرزوی سلامتی و سربلندی داریم و امیدواریم این جوانمرد و سایر پهلوانان جوانمرد این خاکِ مقدس در تمامی ِ عرصه ها، از فرصت خدمت پهلوانانه بهره ببرند تا لبخند رضایت مردم نجیب و شریف و به تبع آن رضایت ِ رهبرِ عظیم الشان و دلسوز انقلاب حاصل گردد که بی شک شادی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در همین تلاش خلاصه خواهد شد.

وی با ابراز خرسندی از حضور قهرمانان المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو، مربیان و سایر مدیران و مسئولین ورزش کشور از جمله فدراسیون ها، کمیته های ملی پارالمپیک، المپیک، وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل استانی که به صورت گمنام و شبانه روزی زحمت می کشند، به ارائه گزارشی از فعالیت و اقدامات شصت روزه خود در وزارت ورزش و جوانان پرداخت.

وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو، کاروان ایران در نهمین حضور خود در این بازی ها با ۶۲ ورزشکار در ۱۰ رشته ورزشی قدم به میدان گذاشت و در پایان با کسب ۱۲ مدال طلا، ۱۱ مدال نقره و ۱ مدال برنز و در مجموع ۲۴ مدال در هفت رشته ورزشی در جایگاه سیزدهم بازی ها ایستاد و از حیث کسب مرغوبترین تعداد مدال، بهترین عملکرد تاریخ حضور خود و از حیث رتبه و جایگاه دومین رتبه تاریخ عملکرد خود را بدست آورد.

دکتر سجادی در ادامه، درخشش سه بانوی شایسته خانم ها متقیان، جوانمردی و نعمتی که هر سه موفق به کسب مدال طلا شدند را از نقاط عطف حضور کاروان سردار دلها اعلام کرد.

وزیر ورزش و جوانان در بخش بعدی سخنانش به حضور کاروان ایران در بازی های المپیک توکیو هم اشاره کرد و گفت: در بازی های المپیک نیز، کاروان ایران با ۶۵ ورزشکار در هجدهمین حضور خود در این بازی ها در ۱۷ رشته ورزشی قدم به میدان گذاشت و در پایان با کسب ۳ مدال طلا، ۲ نقره و ۲ برنز و در مجموع ۷ مدال در ۴رشته ورزشی در جایگاه بیست و هفتم بازی ها ایستاد و از حیث کیفیت مدال کسب شده دومین نتیجه تاریخ حضور خود را به دست آورد. کسب بیشترین سهمیه تاریخ بازی ها و حضور ۱۰ بانو در این کاروان نقطه عطف حضور ایران محسوب می شود.

دکتر سید حمید سجادی گفت: همچنین در مدت ۶۰ روز فرصت خدمت به ملت شریف ایران، شاهد قهرمانی های غرورانگیز و درخشش ورزشکاران عزیز کشورمان در عرصه های بین المللی بودیم. به طوری که در بخش ورزش قهرمانی، آزادکاران کشورمان در مسابقات جهانی کشتی آزاد با کسب ۳ مدال طلا، ۳ نقره و ۱ برنز بر سکوی سوم جهان ایستادند و فرنگی کارانمان با ۴ مدال طلا و ۲ مدال برنز نایب قهرمان رقابت های جهانی کشتی فرنگی شدند. همچنین تیم ملی والیبال ایران قهرمان قاره آسیا شد و در ژاپن دو بار میزبان را با اقتدار مغلوب کرد. تیم ملی فوتبال کشورمان در راه کسب مجوز ورود به جام جهانی طی این مدت با سه برد و یک تساوی در صدر جدول گروه B ایستاد که در ادامه مسیر امید زیادی به صعود فوتبالیست های کشورمان داریم.

وزیر ورزش و جوانان درخشش بانوان ورزش ایران را هم مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: بانوان کشورمان نیز شگفتی ساز شدند. تیم ملی هندبال بانوان برای نخستین بار در زمره ۴ تیم برتر آسیا قرارگرفت و به جام جهانی هندبال راه یافت. دختران نوجوان وزنه بردار نیز تاریخ ساز شدند و برای اولین بار بر سکوی سومی جهان ایستادند، مدال طلا و تاریخ سازی هاشمیه متقیان با ثبت رکورد جهانی در پرتاب نیزه پارالمپیک، مدال طلای ساره جوانمردی در تپانچه پاراتیراندازی و هت تریک زهرا نعمتی در توکیو و کسب مدال طلای ریکرو انفرادی، کسب اولین مدال جهانی تاریخ سنگ نوردی بانوان توسط الناز رکابی و تاریخ سازی تیم ملی فوتبال بانوان که با شکست تیم ملی اردن به جام ملت های فوتبال بانوان آسیا صعود کردند.

دکتر سید حمید سجادی مجموع تلاش ورزشکاران، فرزندان دلاور ملت را بیش از ۱۶۰ مدال رنگارنگ را طی این مدت در رقابت های قهرمانی جهان، رقابت های قهرمانی آسیا و تورنمنت های بین المللی عنوان کرد .

وی افزود: این افتخارات که با پیام های محبت آمیز و دیدار صمیمانه با مقام معظم رهبری و سران محترم قوای سه گانه همراه شد، انرژی و انگیزه قهرمانانمان را صدچندان کرد و موجب دلگرمی ورزشکاران و مربیان عزیزمان شد.

وزیر ورزش و جوانان در گزارشی از فرایند برنامه ریزی و سیاستگزاری در ورزش کشور گفت: با همراهی همکاران پرتلاش وزارت ورزش و جوانان و نظرات ارزشمند پیشکسوتان، صاحب نظران و کارشناسان و نشست های تخصصی با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که در مجموع بیش از ۴۰ جلسه تخصصی و نزدیک به ۳۰۰ بازدید و دیدار را در بر گرفت، برای توسعه ورزش با رویکرد عدالت محوری و توجه به مناطق کم برخوردار و با در نظر گرفتن شرایط و توسعه زیرساخت ها برای توسعه ورزش بانوان، اقشار خاص، جانبازان و معلولین و دیگر گروه های هدف نیز برنامه ریزی های گسترده ای انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه در طی دو ماه گذشته، ۹ سفر به استان های مرکزی، لرستان، مازندران، قم، البرز، جنوب شرقی تهران و کرمان انجام شده است، گفت: بررسی وضعیت و مشکلات پروژه های ورزشی نیمه تمام، دیدار با خانواده معظم شهدای ورزشکار، بازدید از اردوهای ورزشی، دیدار با هیئت های ورزشی، نواب رئیس بانوان، پیشکسوتان و ورزشکاران، دیدار با علمای عظام، قهرمانان و نخبگان ورزش و نشست‌های صمیمی با جوانان از جمله اقداماتی بود که طی سفر به شهرستان های مختلف، در حوزه ورزش انجام شد.

دکتر سجادی ادامه داد:از جمله مواردی که مطالبه مردم عزیز و ورزش دوست بود، بهره مندی از امکانات مجموعه های ورزشی ملی بود که در ابتدای حضور در وزارت ورزش و جوانان قول دادیم درب مجموعه های ورزشی بزرگ به روی مردم گشوده شود تا سیاست افزایش دسترسی ها به اماکن ورزشی اجرایی شود.

وی همچنین گفت: در راستای تحقق این وعده، درب مجموعه بزرگ آزادی به روی آحاد مردم عزیزمان باز شده و جاده تندرستی این مجموعه در هفته تربیت بدنی افتتاح و در اختیار عموم علاقه مندان قرار گرفته است .در این مدت وظیفه خود دانستیم که با حضور در اردوی تیم های ملی رشته های مختلف، استقبال یا بدرقه کاروان های ورزشی روحیه و انگیزه ی مضاعفی در میان قهرمانان ملی ایجاد نماییم .

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به روز پایانی هفته تربیت بدنی عنوان کرد: به مناسبت هفته تربیت بدنی ، ۱۸۳ پروژه عمرانی که ۱۳۷ مورد آن را پروژه های روستایی در بر میگیرد .

دکتر سجادی با بیان اینکه ورزش یکی از مهم ترین میادین نمایش شکوه و عزت ملت ها در دنیاست که اکثر رویدادهای آن را میلیاردها نفر به صورت زنده تعقیب می کنند، گفت: به لطف خداوند متعال، ورزش ایران همیشه حافظ عزت و شکوه ملت بزرگ ایران بوده است .

وی با اشاره به رویداد های ورزشی پیش رو بیان کرد: با توجه به اینکه کمتر از ۱۱ ماه دیگر در آوردگاه بازی های آسیایی و پاراآسیایی با ۴۴ کشور آسیایی به رقابت پرداخته و در سایر رویدادها مانند بازی های کشورهای اسلامی، المپیک و پارالمپیک زمستانی و جام جهانی فوتبال به میدان خواهیم رفت.

وزیر ورزش و جوانان در پایان گفت: امروز گرد هم آمده ایم تا ضمن بهره مندی از رهنمودهای آیت الله رئیسی در ترسیم افق کشور در ورزش از تفقد و تشویق رئیس جمهور محترم و دولت مردمی و انقلابی بهره مند شویم.

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *