نگاهی به کارنامه مسافران توکیو؛

مردان والیبال نشسته ایران به دنبال هفتمین قهرمانی در پارالمپیک

تیم ملی والیبال نشسته کشورمان برای تکرار قهرمانی خود در مسابقات پارالمپیک توکیو، منتظر بازگشایی مجدد اردوهای آمادگی است.

به گزارش وب سایت فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین؛ آغاز فعالیت والیبال نشسته به سال ۱۹۵۶ میلادی بر می گردد. این رشته در سال ۱۹۸۰ تحت پوشش فدراسیون جهانی (WOVD) ‌به طور رسمی وارد بازی های پارالمپیک آمستردام شد.

فعالیت والیبال نشسته در ایران به سال ۱۳۵۹ و هم زمان با برگزاری اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور بر می گردد. این رشته اولین اعزام برون مرزی خود را در سال ۱۳۶۴ و در مسابقات جهانی نروژ تجربه کرد و نخستین مدال طلای آن در بازی های پارالمپیک ۱۹۸۸ سئول به دست آمد.

مردان والیبال نشسته کشورمان از سال ۱۹۸۸ تاکنون در هشت دوره از مسابقات پارالمپیک حضور داشته اند و در بازی های سئول، بارسلون، آتلانتا، سیدنی، پکن و ریو جایگاه قهرمانی و در بازی های آتن و لندن عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کردند.

شاگردان هادی رضایی اولین سهمیه کاروان ایران در رشته تیمی را برای حضور در پارالمپیک توکیو با قهرمانی جهان در مسابقات هلند کسب کردند و قرار است برای نهمین بار، بازی های پارالمپیک را تجربه کنند.

تیم ملی والیبال نشسته کشورمان پس از کسب سهمیه توکیو، در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و نیز آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۹ تایلند عنوان قهرمانی را از آن خود کردند و پس از آن برای کسب هفتمین قهرمانی در بازی های پارالمپیک، اردوهای آمادگی را در تهران و دیگر استان های ایران و نیز به صورت مشترک با تیم ملی روسیه برگزار کردند و اکنون که شیوع بیماری کرونا باعث تعطیلی اردوها و لغو رقابت ها شده است زیر نظر کادر فنی تمرینات خود را در منزل پیگیری می کنند تا سطح آمادگی خود را برای تکرار عنوان قهرمانی پارالمپیک، حفظ نمایند.

تیم والیبال نشسته مردان ایران با شش مدال طلا به عنوان پرافتخارترین تیم ایران در پارالمپیک به شمار می‌آید و با اعلام سازمان جهانی پاراوالیبال و آخرین رنکینگ منتشر شده، برای سی اُمین سال متوالی در جایگاه نخست رنکینگ دنیا قرار گرفت .

 

 

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *