مروری بر شش دوره رقابت های جهانی وزنه برداری معلولین؛

مکزیک ایستگاه هفتم رقابت های جهانی/ آغاز روند کسب سهمیه بازی های ۲۰۲۰ توکیو از مکزیکوسیتی

مکزیکوسیتی میزبان هفتمین دوره رقابت های جهانی وزنه برداری معلولین است و تا کمتر از ۱۰ روز دیگر، وزنه بردارانی از سراسر جهان برای حضور در این رویداد مهم عازم این کشور می شوند.

این مسابقات که قرار بود همزمان با مسابقات جهانی شنا مهر ماه سال جاری برگزار شود، به دلیل وقوع حادثه زلزله به تعویق افتاد و کمیته بین المللی پارالمپیک تاریخ جدید این رقابت ها را ۲ تا ۸ دسامبر (۱۱ تا ۱۷ آذر ماه) اعلام کرد.

رقابت های جهانی وزنه برداری مکزیک، اولین رویداد رسمی است که از آن روند کسب سهمیه بازی های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو آغاز می شود و از این رو دارای اهمیتی دو چندان است.

این مسابقات به میزبانی شهر مکزیکوسیتی و در سالن والیبالی برگزار می شود که در آن رقابت های المپیک ۱۹۶۸ برپا بود و دارای ظرفیت ۳۹۰۰ نفر است.

تیم ملی ایران نیز با ترکیب  مانی دهباشی، روحاله رستمی، نادر مرادی، علی حسینی، مجید فزرین، سید حامد صلحیپور، علی صادقزاده (تهران)، سامان رضی، محسن بختیار (گیلان)، امیر جعفری، سیدیوسف یوسفی (البرز)،  صمد عباسی (کرمانشاه)، منصور پورمیرزایی(کرمان)، سیامند رحمان (آذربایجانغربی) در این مسابقات حضور می یابد.

در ادامه مروری داریم بر برگزاری شش دوره ی پیشین رقابت های جهانی وزنه برداری:

۱۹۹۴ سوئد

اولین دوره مسابقات جهانی وزنه برداری به میزبانی سوئد با حضور ۱۳۷ ورزشکار برگزار شد.

۱۹۹۸ امارات

دومین دوره این مسابقات به میزبانی دوبی با حضور ۲۶۹ ورزشکار برگزار شد و در این دوره برای اولین بار مسابقات بانوان نیز در کنار مسابقات آقایان انجام شد.

۲۰۰۲ مالزی

کوالالامپور، میزبان سومین دوره مسابقات جهانی بود که این رقابت ها با حضور ۲۳۴ ورزشکار انجام شد و ۴۹ کشور نیز در آن حضور داشتند.

۲۰۰۶ کره جنوبی

کمتر از ۱۰ سال از برگزاری اولین دوره مسابقات جهانی، شمار ورزشکاران رقابت های جهانی بوسان کره جنوبی افزایش یافت و در بخش بانوان ۱۲ رکورد جهانی شکسته و برای اولین بار نیز رقابت های بخش جوانان در کنار رقابت های بزرگسالان انجام شد.

۲۰۱۰ مالزی

کوالالامپور برای دومین بار میزبان مسابقات جهانی بود و ۲۹۲ ورزشکار از ۴۹ کشور جهان در پنجمین دوره این مسابقات شرکت کردند و در این دوره از رقابت ها نیز رکوردهای زیادی جابجا شد.

۲۰۱۴ امارات

آخرین دوره رقابت های جهانی به میزبانی دوبی برگزار شود و امارات برای دومین بار میزبانی این رقابت ها را تجربه کرد. در این دوره از مسابقات جهانی نیجریه با ۵ طلا، یک نقره و یک برنز به عنوان قهرمانی دست یافت و مصر و چین نیز به ترتیب درجایگاه های دوم و سوم ایستادند.

در این مسابقات بود که سیامند رحمان با ثبت رکورد ۲۸۵٫۵ کیلوگرم توانست عنوان قوی ترین پارالمپیین جهان را به نام خود ثبت کند.

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *