نگاهی به کارنامه مسافران توکیو؛

چهارمین تجربه مردان بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک

پارالمپیک توکیو، چهارمین تجربه حضور تیم ملی بسکتبال با ویلچر مردان ایران در این بازی ها است.

به گزارش وب سایت فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین؛ رشته بسکتبال با ویلچر تحت پوشش فدراسیون جهانی (IWBF) است و از سال ۱۹۶۰ به طور رسمی همزمان با پارالمپیک رم معرفی شد.

فعالیت این رشته در ایران از سال ۱۳۵۹ آغاز شد.

تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان برای نخستین بار در پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن شرکت کرد و توانست در مکان نهم قرار گیرد و چهار سال بعد در رقابت های پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن با یک پله صعود نسبت به دوره قبل در جایگاه هشتم قرار گرفت.

مردان بسکتبالیست ایران که از دور رقابت های پکن کناره گیری کرده بودند، با محرومیت مواجه شدند و شانس حضور در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را از دست دادند.

اما پس از آن دوره، تیم ملی کشورمان در رقابت های آسیا و اقیانوسیه که مهرماه سال ۹۴ برگزار شد با غلبه بر تیم ملی کره جنوبی سهمیه پارالمپیک ریو را کسب کرد تا پس از یک دوره غیبت با اقتدار در این مسابقات حاضر شود. مردان بسکتبال با ویلچر ایران در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با ایستادن در جایگاه دهم به کار خود پایان دادند.

تیم ملی کشورمان پس از این بازی ها، در رقابت های جهانی آلمان خوش درخشید و توانست با شش پله صعود نسبت به پارالمپیک ریو، در رده چهارم جهان قرار گیرد و پس از آن در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با کسب آخرین مدال طلا کاروان ایران، عنوان قهرمانی قاره کهن را از آن خود کند.

مردان بسکتبال با ویلچر در رقابت های قهرمانی آسیا و اقیانوسیه ۲۰۱۹ تایلند با غلبه بر تیم ژاپن در جایگاه سوم مسابقات ایستادند تا در کنار کسب مدال برنزاین مسابقات، سهمیه بازی های توکیو را بدست آورند و برای چهارمین بار راهی پارالمپیک شوند.

 

 

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *