رونمایی از فراخوان جایزه علمی سیامند رحمان؛

یادگاری‌های سیامند رحمان در موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک قرار گرفت

بخش پهلوان زنده‌یاد “سیامند رحمان” در موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین و به نقل از سایت کمیته ملی پارالمپیک، این مراسم مصادف با نخستین سالگرد درگذشت سیامند رحمان، قوی‌ترین ورزشکار پارالمپیکی جهان با حضور رئیس کمیته ملی المپیک، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، نماینده کمیته بین المللی پارالمپیک، دبیر اجرایی، مدیران و اعضای هیئت رئیسه کمیته ملی پارالمپیک، روسای فدراسیون‌های جانبازان ‌و‌معلولین، نابینایان‌ و ‌کم‌بینایان، رئیس انجمن وزنه برداری، مدیر موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک برگزار گردید.

در این موزه، مدال طلا، ویلچر، سردیس، عکس، تجهیزات وزنه برداری، پیراهن ورزشی، گرمکن مدال آوری و تندیس زنده‌یاد سیامند رحمان به نمایش درآمد و در ادامه از فراخوان جایزه علمی سیامند رحمان رونمایی شد.

در این برنامه، دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، دکتر علی نژاد معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان، عزام الزعبی نماینده کمیته بین المللی پارالمپیک و حسین رضا زاده رییس انجمن پاراوزنه برداری ایران به سخنرانی پرداختند.

سیدرضا صالحی امیری گفت: جامعه بزرگ جانبازان و معلولین نمادی از مقاومت غرور و غیرت ایران هستند. ما سرمایه‌های نمادینی داریم که برای همیشه در ذهن مردم ماندگار می‌شود که یکی از آن سیامند رحمان است. سیامند سفر کرده اما روحش زنده است. این دسته افراد با حیات شان تمام نمی‌شوند و کسی نمی‌تواند چنین اسطوره‌هایی را همانند پهلوان تختی فراموش کند.

رئیس کمیته المپیک افزود: سیامند نمی‌میرد بلکه سفر کرده و یادش همیشه در خاطره‌ها ماندگار است. امروز مهم است سرمایه‌های نمادین داشته باشیم تا برای آیندگان الگو باشند. باید قدردان محمود خسروی وفا باشیم که نماد مقاومت است و تا امروز توانسته این جامعه بزرگ جانبازان و معلولین را حفظ کند. پارالمپیک به مثابه ستاره‌ای است که در آسمان ایران می‌درخشد.

در این مراسم همچنین عزام الزعبی نماینده کمیته بین المللی پارالمپیک اظهار کرد: باعث افتخار من است که در اولین سالگرد قهرمان افسانه‌ای سیامند رحمان در کنار شما هستم. نام او همواره اخلاق و منش پهلوانی را به یاد می‌آورد.

وی گفت: برای اولین بار سیامند رحمان را در رقابت‌های انتخابی اردن دیدم که تلاش می‌کرد رکورد بالایی را به ثبت برساند، اما میله هالتر ما توان وزنه‌های بیشتری را که او درخواست کرده بود، نداشت. به او تاکید کردم که در پارالمپیک لندن می‌توانید رکورد بالایی را ثبت کنید.

این نماینده کمیته بین المللی پارالمپیک خاطرنشان کرد: من همیشه از او به عنوان قهرمان دسته فوق سنگین دنیا یاد می‌کنم.

رضازاده نیز رئیس انجمن وزنه برداری جانبازان و معلولین در این مراسم گفت: سیامند رحمان هم رشته من بود، ۳۱۰ کیلوگرم وزنه باارزشی است که چندین سال او توانست این رکورد را جاودانه نگه دارد.

وی افزود: مدال‌هایی که او در بازی‌های پارالمپیک، جهانی و آسیایی کسب کرد بسیار ارزشمند است. آخرین بار او را زمانی دیدم که در حال آماده سازی خود برای شرکت در توکیو بود. من یقین دارم اگر او زنده بود حتما در پارالمپیک رکورد ۳۲۰ کیلوگرم را به ثبت می‌رساند.

 علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش گفت: مرگ رحمان سیامند غیرمنتظره بود و صحبت در این خصوص دشوار است.

وی اظهار داشت: نبود سیامند غیر قابل باور و جبران است و برگزاری چنین مراسمی یاد و نام آن را زنده می‌کند و از طرفی نهادهای ورزشی همواره در حیات و بعد از آن به یادشان هستند.

 

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *