نماینده سازمان جهانی پاراوالیبال در امور اجرایی لیگ جهانی:

سرمایه گذاری خوبی در والیبال نشسته دنیا صورت گرفته است/ تلاش می کنیم به فینال اولین دوره لیگ جهانی راه یابیم

صبح امروز هادی رضایی، مدیر تیم های ملی والیبال نشسته و نماینده سازمان جهانی پاراوالیبال در امور اجرایی لیگ جهانی، برای دومین بار به سوالات اصحاب رسانه در خصوص میزبانی ایران در اولین دوره لیگ جهانی والیبال نشسته پاسخ داد.

هادی رضایی در نشست خبری اولین دوره رقابت‌های لیگ جهانی والیبال نشسته گفت: از دو سال قبل سازمان جهانی پاراوالیبال تصمیم به برگزاری اولین دوره این رقابت‌ها گرفت. در سال گذشته استارت این موضوع خورد، اولین دوره در بخش بانوان سال گذشته میلادی به میزبانی چین برگزار شد. چینی‌ها با توجه به جذب اسپانسری که داشتند میزبانی ۵ دوره اول این مسابقات در بخش بانوان را برعهده گرفتند. دومین دوره این مسابقات در بخش بانوان نیز ماه آینده به میزبانی این کشور برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال۲۰۱۸ ما نیز پیشنهاد میزبانی اولین دوره رقابت‌های مردان را به میزبانی تبریز ارائه دادیم که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت و قرار است این مسابقات با حضور ۶ تیم برتر از ۲۸ فروردین تا ۵ اردیبهشت ماه برگزار شود. تمام هزینه‌های برگزاری رقابت‌ها برعهده مسئولان تبریز است و فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک نقشی در این زمینه نخواهند داشت و فقط هماهنگ کننده خواهند بود.

مدیر تیم‌های والیبال نشسته و نماینده سازمان جهانی پاراوالیبال گفت: براساس اعلام اتحادیه جهانی ۱۰ تیم اول رنکینگ جهانی در سال گذشته مجوز حضور در این رقابت‌ها را کسب کردند که تیم مصر که دارای رنکینگ ۴ بود همان ابتدا مسائل سیاسی را عامل انصراف خود اعلام کرد. برزیل نیز در حالی که تا آخرین لحظه از گزینه‌های اصلی حضور به عنوان تیم ششم جهان بود به دلیل مشکلات مالی کناره‌گیری کرد و بوسنی که با وجود عدم اعلام آمادگی اولیه پشیمان شده بود جایگزین برزیل شد. بدین ترتیبت رقابت‌ها با حضور ۶ تیم ایران، روسیه، بوسنی و هرزگوین، آلمان، اکراین و آمریکا طی روزهای ۳۰ فروردین‌ ماه تا ۴ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

رضایی درباره نحوه برگزاری مسابقات گفت: رقابت‌ها به صورت دوره‌ای برگزار خواهد شد که بعد از پایان مرحله مقدماتی تیم‌های اول و دوم دیدار فینال و تیم‌های سوم و چهارم مسابقه رده‌بندی را برگزار خواهند کرد و به همین ترتیب تیم‌های پنجم و ششم رقابت می‌کنند. جوایز ۳۰ هزار دلاری برای این رقابت‌ها در نظر گرفته شده است که به تیم اول ۱۲ هزار دلار، تیم دوم ۶ هزار دلار و تیم سوم ۴ هزار دلار اهدا خواهد شد، همچنین ۶ هزار دلار برای ۶ بازیکن برتر در هر پست و ۲ هزار دلار برای کاملترین بازیکن مسابقات در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به علاقمندی رئیس جدید سازمان جهانی پاراولیبال گفت: با توجه به اینکه رئیس  استرالیایی این سازمان پیش از این رئیس فدراسیون والیبال کشورش و همچنین کنفدراسیون آسیا اقیانوسیه بوده و رزومه‌ خوبی در سطح داوری والیبال دارد علاقمندی زیادی برای پیشرفت این رشته در سطح جهانی دارد بنابراین از حامیان اصلی برگزاری لیگ جهانی است.

مدیر تیم‌های والیبال نشسته با اشاره به برگزاری مسابقات قهرمانی جهان در تیر ماه گفت: این رقابت‌ها در سال ۲۰۱۸ قرار است برای نخستین بار به شکل جدیدی برگزار شود به این صورت که ۱۶ تیم برتر در بخش مردان و ۱۶ تیم در بخش بانوان رقابت‌های خود را در ۸ شهر هلند برگزار می‌کنند. در مرحله اول تیم‌ها در ۴ گروه ۴ تیمی به رقابت خواهند پرداخت که ۸ تیم برتر برای ادامه مسابقات عازم شهر دیگری می‌شوند  و مسابقات خود را در دو گروه ۴ تیمی پیگیری می‌کنند که پس از آن تیم‌های برتر راهی شهر بعدی و مسابقات ادامه پیدا می‌کند.

رضایی با اشاره به استقبال خوب کشورهای جهان از والیبال نشسته عنوان کرد: در سه سال اخیر ۲۰ درصد به کمیت تیم‌های جهان اضافه شده است. تمام کشورها سرمایه‌گذاری خوبی در این رشته داشتند به طوری که رقابت در والیبال نشسته نسبت به گذشته سخت‌تر و حساس‌تر شده است. کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه به والیبال آمدند که قبلا حضور نداشتند. با توجه به نزدیکی که والیبال نشسته با ورزش سالم‌ها دارد و درصد کم معلولیت در این رشته استقبال به والیبال نشسته بسیار زیاد بوده است.

وی درباره ترکیب تیم ایران در این مسابقات و اینکه آیا با تیم اصلی به میدان خواهیم رفت و یا بیشتر به جوانان میدان می‌دهیم گفت: با توجه به اسامی اعلام شده توسط کشورهای شرکت‌کننده تمام آنها با ترکیب اصلی به میدان خواهند آمد ما هم برای اینکه در کشور خودمان قهرمانی را از دست ندهیم با ترکیب اصلی به میدان خواهیم رفت. امسال سه رویداد مهم را پیش رو داریم که اردوهای تیم ملی از مهر ماه سال قبل آغاز شده است. هدف اصلی ما موفقیت در مسابقات جهانی و کسب سهمیه المپیک با حضور در جمع سه تیم برتر است به همین دلیل شاید در بازی‌های پاراآسیایی بیشتر به جوانان میدان بدهیم تا برای پارالمپیک ۲۰۲۰ آماده شویم. البته من به موضوعی به نام جوان‌گرایی اعتقاد ندارم، سعی می‌کنیم با رقیب تراشی برای بازیکنان در تمامی پست‌ها انگیزه‌ آنها را حفظ کنیم. هر بازیکنی در هر سنی انگیزه حضور و موفقیت در تیم ملی را داشته باشد از او استفاده خواهیم کرد. فرقی هم نمی‌کند در چه سنی باشد. بازیکنی را داریم که پس از حضور در سه دوره پارالمپیک و مسابقات جهانی در حالی که از نظر فنی می‌تواند در جمع ۶ بازیکن اصلی تیم ملی باشد اما انگیزه لازم را ندارد و نمی‌توانیم از او استفاده کنیم.

مدیر تیم‌های والیبال نشسته افزود: اردوهای تیم ملی را با ۳۰ بازیکن شروع کردیم که در حال حاضر ۱۸ بازیکن آماده داریم که از این نفرات در این سه رویداد پیش رو (لیگ جهانی، مسابقات جهانی و بازی‌های پاراآسیایی) استفاده خواهیم کرد که در پاراآسیایی بیشتر به جوانان میدان می‌دهیم. بعد از پایان لیگ جهانی یک هفته استراحت خواهیم داشت و بلافاصله اردوهای تیم ملی برای حضور در مسابقات جهانی در هلند آغاز خواهد شد.

رضایی تصریح کرد: از۱۸ بازیکن اصلی ما ۱۱ بازیکن در پارالمپیک ریو حضور داشتند که استخوان‌بندی اصلی را تشکیل می‌دهند ۴ بازیکن مستعد هم داریم که برای پارالمپیک توکیو آماده خواهند شد. شاید بازیکنانی هم داشته باشیم که می‌توانستند در ترکیب تیم قرار گیرند اما انگیزه لازم را برای حضور در این مسابقات نداشتند. ما باید برای بازیکنان خود رقیب بتراشیم تا احساس نکنند برای همیشه در تیم ملی ثابت هستند. بازیکن قدیمی و جوان نداریم بحث ما انگیزه و توانایی است هر بازیکنی که انگیزه بیشتری داشته باشد به تیم ملی می‌رسد. رقابت در تیم نشسته آنقدر زیاد شده است که حفظ جایگاه حضور در تیم ملی دشوار شده است. حتی ما بازیکنی داریم که عضو تیم ملی والیبال دانشجویان بوده است و به عنوان بازیکن تستی به اردوی تیم ملی دعوت شد اما حالا ۱۱ اردو است که ما با ما حضور دارد و یکی از گزینه‌های اصلی بازی در تیم ملی است.

اولین دوره رقابت های لیگ جهانی والیبال نشسته از ۳۰ فروردین تا ۵ اردیبهشت ماه با حضور ۶ تیم برتر دنیا به میزبانی تبریز برپا خواهد بود.

عکس: رضا جوشقانی

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *