عیسی ساوه‌شمشکی:

منتقدان اگر می‌توانند یک روز در کنار اسکی‌بازان معلول باشند/ حضور در امارات هیچ هزینه‌ای برای ایران نداشت

در پایان رقابت های پارا اسکی امارات در دو بخش آسیایی و جهانی، تیم ملی پاراآلپاین کشورمان با ۶ مدال به کشور بازگشت، اما تیم پارااسنوبرد ایران بدون کسب مدال به کار خود در این مسابقات پایان داد و برخی از اهالی رسانه ناآگاهانه و شاید مغرضانه عملکرد این انجمن را ارزیابی کردند.

خبرگزاری تسنیم گفتگویی با عیسی ساوه‌شمشکی، رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین انجام داده که شرایط این رشته و ملی پوشان را توصیف کرده است.

رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین گفت: حضور ورزشکاران پارا اسنوبرد و پارا اسکی ایران در امارات، به جز پرداخت حق ورودی در مسابقات جام جهانی، هیچ هزینه دیگری برای کشورمان نداشت.

عیسی ساوه‌شمشکی، رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین درباره حضور ورزشکاران پارا اسکی و پارا اسنوبرد ایران در امارات اظهار داشت: کمیته بین‌المللی پارالمپیک دو کمپ آموزشی برای کشورهای در حال توسعه در امارات برگزار کرد و از آنجایی که ایران هم در بخش جانبازان و معلولین پیشرفت خوبی طی سال‌های اخیر داشته است، از ما هم دعوت شد که در آن حضور داشته باشیم. البته نکته مهم این بود که همه هزینه‌ها از جمله اعزام، اقامت و شرکت در کمپ بر عهده IPC بود و ما در این باره پولی پرداخت نکردیم.

وی افزود: بر همین اساس سه ورزشکار در اسنوبرد از ایران به امارات رفتند که دو نفر از آنها تنها ۱٫۵ سال است که فعالیت در این رشته را آغاز کرده‌اند. آنها پس از حضور در این کمپ قرار بود به ایران بازگردند، اما دیمیتری، رئیس ورزش‌های زمستانی کمیته بین‌المللی پارالمپیک درخواست کرد که این نفرات در جام جهانی پارا اسنوبرد شرکت کنند. ما با هماهنگی‌هایی که با کمیته پارالمپیک ایران داشتیم، مبلغ ۱۰۰ یورو برای ثبت‌نام ورزشکاران در مسابقات پرداخت کردیم. سطح این رقابت‌ها بسیار بالا بود و ورزشکارانی از کشورهای قدرتمندی همچون آمریکا، ژاپن، چین، اتریش و … حضور داشتند که نمایندگان ایران در رده‌های هشتم، دهم و دوازدهم ایستادند. چین به تنهایی ۱۱ ورزشکار در این مسابقات داشت، چرا که به دنبال سرمایه‌گذاری برای سال ۲۰۲۲ است. این کشور حتی یک مکان اختصاصی سرپوشیده به طول دو کیلومتر ایجاد کرده است تا ورزشکارانش همواره بتوانند تمرینات را داشته باشند.

رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین ادامه داد: خوشبختانه ایران جهش خوبی طی سال‌های اخیر در بخش اسکی معلولان داشته است. تا قبل از سال ۹۴ که من این مسئولیت را بر عهده بگیرم، فقط یک نفر یعنی صادق کلهر فعالیت می‌کرد، اما حالا نزدیک به ۲۰ نفر حضور دارند. ما در این باره استعدادیابی کردیم و این نفرات از استان‌های مختلف در تیم ملی حضور دارند.

ساوه‌شمشکی در واکنش به تمجید دیمیتری، رئیس ورزش‌های زمستانی IPC عنوان کرد: دیمیتری در پیشرفت پارا اسکی ایران راضی بود و این را به ما هم گفت. او همچنین نامه‌ای به اشرفی دبیرکل کمیته پارالمپیک ایران نوشت تا ملی‌پوشان بتوانند در جام جهانی فنلاند که فروردین ۹۸ برگزار می‌شود، شرکت کنند. دیمیتری حتی اعلام کرد که ۵۰ درصد از هزینه‌های ورزشکاران اعزامی ایران را نیز بر عهده می‌گیرد.

وی درباره جام جهانی اسکی معلولان در بخش آلپاین گفت: پس از کمپ پارا آلپاین، جام جهانی این رشته نیز برگزار شد که به مدال‌های رنگارنگی دست پیدا کردیم. صادق کلهر که قبل از معلولیت، از اسکی‌بازان خوب و ملی‌پوش ایران بود، در این رقابت‌ها حضور داشت و توانست به چند مدال از جمله طلا برسد. این برای اولین بار بود که ورزشکارانی از ایران در جام جهانی پارا اسنوبرد و پارا اسکی در بخش آلپاین شرکت می‌کردند.

رئیس انجمن پارا اسکی درباره موضوع استعدادیابی خاطرنشان کرد: قبل از سال ۹۴ فقط صادق کلهر در بخش معلولان حضور داشت که او هم فقط در پارالمپیک‌ها به میدان می‌رفت، اما با استعدادیابی که صورت گرفت، نفرات زیادی اضافه شدند. برای مثال می‌توانم به ابوالفضل خطیبی اشاره کنم که در ۱۳ سالگی او را پیدا کردیم و حالا دو سال است که کار می‌کند. او در یک منطقه کم‌بضاعت زندگی می‌کند و به کمک اسکی توانستیم این جوان را از خانه بیرون بیاوریم. همچنین باید به الهه قلی‌فلاح نیز اشاره کنم که به عنوان یک بانوی نابینا وارد پارا اسکی شد و حتی در پارالمپیک زمستانی به عنوان پرچمدار کاروان ایران حضور داشت. قلی‌فلاح در اسکیت فعالیت می‌کرد و او را برای اسکی صحرانوردی استعدادیابی کردیم.

ساوه‌شمشکی درباره انتقاداتی از او در برخی رسانه‌ها مطرح شده است، گفت: اولاً باید بگویم که ریاست انجمن، یک مسئولیت افتخاری است و حقوقی بابت آن نمی‌گیریم. من بازنشسته بودم، اما در سال ۹۴ با دعوت محمود خسروی‌وفا این انجمن را راه‌اندازی کردم، چرا که پیشرفت پارا اسکی خواسته او بود. تا وقتی که بتوانم کار کنم و مفید باشم و اگر کسی بخواهد در کنار ورزش خواهم بود. دوستانی که عنوان کردند «آزموده را آزمودن خطاست» از زمان ریاست طالبی در فدراسیون اسکی که من نتوانستم با او همکاری کنم، چنین انتقاداتی را به من داشتند و چیز جدیدی نیست.

وی افزود: می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم؛ همین افراد منتقد اگر می‌توانند، یک روز بیایند و در کنار این اسکی‌بازان معلول باشند و بعد صحبت کنند. کار در کنار معلولان نیاز به صبر زیادی دارد، چرا که ورزشکارانی هستند که باید به بالا کشیدن زیپ کاپشن آنها و پوشاندن کفش‌شان کمک کرد. به‌هرحال امیدوارم پارا اسکی ایران همچنان در مسیر پیشرفت قدم بردارد و بتوانیم نتایج خوبی در آینده بگیریم.

 

به نقل از خبرگزاری تسنیم

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *