سومین دوره بازی های پاراآسیایی- جاکارتا 2018؛

نگاهی به نماد و لوگوی سومین دوره بازی های پاراآسیایی/ ترکیبی از عناصر طبیعت و نمادهای بومی

کشور اندونزی تا ۱۱۵ روز دیگر میزبان سومین دوره بازی های پاراآسیایی خواهد بود و ورزشکاران دارای معلولیت در ۱۸ رشته ورزشی مختلف با هم به رقابت می پردازند.

همانند سایر رویدادهای بزرگ، این بازی ها نیز دارای نماد و لوگویی برگرفته از عناصر فرهنگی و زیست محیطی این کشور آسیایی است که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

عقابی به نام ” مومو”!

نماد یا ماسکوت این دوره از بازی ها عقابی به نام ” مومو” است. نام این پرنده اختصاری است از کلمات انگیزه و حرکت و در مجموع بیانگر این است که انسانها نیاز به حرکت به سوی آینده دارند و می بایست خود را با جهان در حال تغییر هماهنگ کنند.

نماد بازی ها برگرفته از پرنده ای است به نام “ Elang Bondol” یا عقاب تیزپرواز که یکی از نمادهای شهر جاکارتا نیز محسوب می شود و به قدرت و شجاعت شهره است. از این رو ترکیب هماهنگ و کاملی بین این اسم و نماد بازی ها وجود دارد .

” مومو” کمربندی به کمر دارد که در فرهنگ بومی مردم اندونزی ( فرهنگ بتاوی)، نمادی از قهرمانی است و فردی که آن را به کمر می بندد، قهرمان تلقی می شود.

لوگوی بازی های پاراآسیایی؛ دایره ای از رنگ، شور، حرکت

آنچه که از طریق لوگوی این دوره از بازی های پاراآسیایی منتقل می شود، مفهومی است از تعادل میان انسان و طبیعت و حلقه ای که دور لوگو ترسیم شده، نمادی است از تعادل و هماهنگی که ملت های آسیا را گرد هم می آورد و در واقع، درخشش هماهنگی این ملت ها را به رخ جهانیان می کشد.

مجموعه اشکالی که تشکیل دهنده ی لوگوی دایره ی شکل است، در واقع نمایانگر استادیوم ” گلورا بانگ کارنو” از نمای بالاست که استادیوم اصلی بازی های پاراآسیایی جاکارتا نیز نام گرفته و آدمکی که در مرکز دایره قرار دارد ، نمادی است از حرکت و انرژی آسیا و نیز جنبش و تلاش ورزشکاران آسیایی برای کسب پیروزی.

آدمک طراحی شده در وسط این لوگو را سه حلقه ی منحنی در سه رنگ احاطه کرده که این حلقه ها نمادی است از نژادها و ملیت های مختلف در آسیا که با هماهنگی و وحدت برای کسب نتیجه مشترک در حرکت هستند.

و اما رنگ های به کار رفته در اجزای این لوگو هر کدام به چه معنی هستند؟

رنگ آبی نمادی است از آسمان، نارنجی، خورشید و سبز، وام گرفته از طبیعت. بنفش نیز حسی از صمیمیت و نزدیکی را القا می کند و رنگ قرمز نیز نمادی است برای روح.

آسمان، خورشید و طبیعت سه عنصر اساسی در فلسفه زندگی آسیایی ها و همبستگی نیز مهم ترین فاکتور زندگی آنهاست و رنگ بنفش نیز که نمادی است از خرد، وفاداری و غرور و در مجموع بیانگر روح همبستگی است.

سومین دوره بازی های پاراآسیایی از ۱۴ تا ۲۱ مهر ماه به میزبانی جاکارتا و در ۱۸ رشته ورزشی برگزار خواهد شد و ورزشکاران شرکت کننده در این دوره از مسابقات از دهم مهر ماه وارد محل برگزاری مسابقات می شوند.

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *