دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک در نشست خبری مراسم روز ملی و هفته پارالمپیک:

نگاه کمیته ملی پارالمپیک به مسائل آموزشی پر رنگ تر خواهد شد/ پیش بینی حضور ۳۵ هزار نفر در مراسم روز ملی پارالمپیک ۹۶

نشست خبری مربوط به برگزاری دهمین مراسم بزرگداشت روز ملی و هفته پارالمپیک امروز با حضور دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک، دبیر ستاد اجرایی هفته پارالمپیک و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

مسعود اشرفی دبیر کل ملی پارالمپیک در این نشست خبری اظهار داشت: ما پس از بازی‌های پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی با بررسی‌هایی که انجام دادیم مشاهده کردیم که ورزشکاران این حوزه با افزایش سن روبرو هستند. در پارالمپیک سیدنی ۱۷ جانباز و ۲۴ معلول در ۲۰۰۴ آتن، ۲۴ جانباز و ۶۶ معلول، در ۲۰۰۸ پکن، ۵ جانباز و ۶۷ معلول، در ۲۰۱۲ لندن ۴ جانباز و ۷۵ معلول و در ۲۰۱۶ ریو ۸ جانباز و ۱۰۳ معلول را اعزام کردیم که این روند نشان دهنده همان نکته‌ای است که عنوان شد.

وی افزود: در سال ۷۹ موضوع توجه به ورزش همگانی در کمیته پارالمپیک پررنگ و منجر به تشکیل کمیته ورزش همگانی و انتخاب روز پارالمپیک شد. در نخستین مراسم بزرگداشت روز و هفته پارالمپیک ۳۰۰ ورزشکار فقط در تهران حضور داشتند که این جمعیت هر سال افزایش یافت به طوری که این مراسم در سال ۹۵ با حضور بیش از ۴۰ هزار ورزشکار معلول در ۳۱ استان برگزار شد. باید به این نکته هم اشاره کنم که از سال ۸۴-۸۵ ایده روز پارالمپیک که توسط ایران به وجود آمد در سایر کشورهای دنیا نیز اجرایی شده است.

دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک با بیان اینکه روز ۲۴ مهر به عنوان روز ملی پارالمپیک در تقویم ثبت شده است، ادامه داد: نگاه ما به مسائل آموزشی معلولین در ۵ سال آینده پررنگ‌تر خواهد بود.

دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک در ادامه نشست خبری گفت: نزدیک به ۳۵ هزار نفر در مراسم روز ملی پارالمپیک امسال شرکت کنند و مقرر شده به شرکت کنندگان در این مراسم یک تی شرت و توپ ورزشی اهدا شود. البته پیش بینی ما حضور تعداد بیشتری از شرکت کنندگان است اما از سوی دیگر با محدودیت هایی روبرو هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا میهمان ویژه‌ای برای مراسم امسال به تهران خواهد آمد یا خیر، گفت: تصمیم داشتیم یکی از مسئولان رده‌بالای کمیته بین‌المللی پارالمپیک را دعوت کنیم. حتی رئیس جدید این کمیته ابراز علاقه کرده بود که در برنامه‌ ما شرکت کند اما این فرصت فراهم نشد و فقط پیام ویدئویی وی به نمایش درمی‌آید. ما همچنین لیستی از مسئولان مشارکت کننده را نیز تهیه کرده و آنها را دعوت می‌کنیم حضور این افراد بیشتر مربوط به پذیرش مسئولیت اجتماعی در قبال معلولین می‌شود که امیدواریم آنها را در جنبش روز پارالمپیک ببینیم.

اشرفی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: آنچه از رسانه ها توقع داریم این است که به همان موضوع مسئولیت اجتماعی توجه کنند چرا که این کار می‌تواند ما را در رسیدن به اهدافمان کمک کند و تلاش‌ها نیز زودتر به ثمر برسد.

در ادامه این نشست خبری حسین شهریاری دبیر ستاد هفته پارالمپیک اظهار داشت: ما ۳ موضوع اصلی را در نظر گرفته‌ایم که عبارتند از هدف از برگزاری مراسم، نقش سازمان‌ها و نهادهای مشارکت کننده و نحوه اجرایی کردن روز و هفته پارالمپیک در تهران. پیش‌بینی کرده‌ایم که ۳۵ هزار نفر در مراسم امسال شرکت داشته باشند البته ظرفیت بیشتری وجود دارد ما برای این کار یک ستاد اصلی متشکل از نهادهای اصلی و یک ستاد اجرایی متشکل از کارکنان فدراسیون و کمیته پارالمپیک را تشکیل داده‌ایم و قرار است برنامه‌ها حول دو محور توسعه ورزش همگانی و فعالیت‌های آموزش صورت بگیرد.

وی ادامه داد: مراسم روز پارالمپیک در تهران در مجموعه ورزشی میلاد نور در روز ۲۶ مهرماه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ ظهر برگزار می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم ۳ هزار نفر در آن شرکت کنند.

print

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *